Acer Aspire Lite 15 AL15-45P-R9HY
15.60", 1000 GB, 32 GB, DE, AMD Ryzen 7 5825UMore than 10 pieces in stock at supplier
Arbeitsspeicher2
Product details
- Powerful AMD Ryzen 7 5825U processor
- 32 GB RAM for smooth multitasking
- 1 TB SSD for extensive storage space
- Full HD display for impressive image quality.
Memory | 32 GB |
Graphics card model | AMD Radeon Graphics |
Image resolution | 1920 x 1080 pixels |
SSD capacity | 1000 GB |
Operating System Version | Windows 11 Home |
Keyboard layout | Germany |
Item number | 67132907 |
Manufacturer | Acer |
Category | Notebooks |
Manufacturer No. | NX.DMVEV.001 |
Release date | 9.2.2026 |
Colour | Silver |
Exact colour description | Light Silver, Silver |
Notebook type | Gaming laptop |
Model number | AL15-45P-R9HY |
Processor type | AMD Ryzen 7 5825U |
Clock frequency | 2 GHz |
Max. turbo clock rate | 4.50 GHz |
Number of processor cores | 8 -Core |
Number of threads | 16 |
Cache | 16 MB |
Memory | 32 GB |
Memory configuration | 2 x 16GB |
Max. supported memory | 32 GB |
Memory type | DDR4-RAM |
Memory form factor | SO-DIMM |
Graphics hardware | Integrated graphics |
Material group | Plastic |
Graphics chip (GPU) | AMD |
Display resolution | Full HD |
Aspect ratio | 16:9 |
Display functions | Integrated camera, Integrated microphone |
Display size (inches) | 15.60" |
Screen surface | Anti-glare |
Display | LCD |
Display technology | LCD |
Panel | IPS |
Panel technology | IPS |
Disk type | SSD |
Total capacity | 1000 GB |
SSD capacity | 1000 GB |
Optical drive type | No drive |
USB ports | USB-A, USB-C |
Exact USB ports | USB-A 2.0 (1x), USB-A 3.2 Gen 1 (2x), USB-C 3.2 Gen 1 (2x) |
Video connections | HDMI (1x) |
Audio Connections | Jack 3.5mm (1x) |
HDMI version | 1.4 |
Operating system | Windows |
Language | German |
Operating system architecture | 64-bit |
Notebook speaker type | (Stereo loudspeaker) |
Number of speakers | 2x |
Audio channel | Stereo |
Max. Video resolution front camera | 1920 x 1080 pixels |
Wireless transmission | Bluetooth, Wi-Fi |
Bluetooth version | 5.1 |
Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 / 802.11ax |
Battery type | Li-ion |
Power capacity | 58 Wh |
Max. battery life | 8 h |
Power supply unit strength | 65 W |
USB Type C Power supply | 65 W |
Keyboard layout | Germany |
Input device | Numeric keypad, Touchpad |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
CO₂ emissions | 33,51 kg |
Scope of delivery | Power supply |
Height | 1.86 cm |
Depth | 23.02 cm |
Width | 35.93 cm |
Weight | 1.49 kg |
Product Safety |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 6.Lenovo2 %
- 8.Samsung2,1 %
- 9.Acer2,5 %
- 10.ASUS3,4 %
- 11.Erazer4,1 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 7.Lenovo9 days
- 8.Captiva10 days
- 9.Acer12 days
- 9.Erazer12 days
- 11.Dell14 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Notebooks» category returned?
Source: Galaxus- 3.Dell4 %
- 3.Microsoft4 %
- 6.Acer4,8 %
- 6.HP4,8 %
- 8.Gigabyte5,6 %