AOC 25G3ZM/BK
Delivered Thu, 21.5.
More than 10 pieces in stock
More than 10 pieces in stock
free shipping
Product details
The AOC 25G3ZM/BK meets the needs of eSports athletes, competitive gamers, and casual players alike. It features a responsive 24.5-inch VA panel with FHD resolution, ShadowControl, and an impressive contrast ratio of 3000:1. Be the fastest in action with a 240 Hz refresh rate, Adaptive Sync, 1 ms GTG, and low input lag.
Monitor type | Gaming monitor |
Display resolution | Full HD |
Display technology | LCD |
Refresh rate | 240 Hz |
Monitor equipment | KVM Function, Slot for Kensington lock |
Video connections | DisplayPort (1x), HDMI (2x) |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 22715639 |
Manufacturer | AOC |
Category | Monitor |
Manufacturer No. | 25G3ZM/BK |
Release date | 17.10.2022 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black, Red |
Display size (inches) | 24.50" |
Screen size (cm) | 62.23 cm |
Image resolution | 1920 x 1080 pixels |
Display resolution | Full HD |
Pixel density | 90 ppi |
Pixel pitch | 0.27 mm |
Display | LCD |
Display technology | LCD |
Panel | VA |
Panel technology | VA |
Refresh rate | 240 Hz |
Aspect ratio | 16:9 |
Screen surface | Anti-glare |
Contrast ratio | 3000:1 |
Response time (grey-to-grey) | 1 ms |
Reaction time MPRT | 0.50 ms |
Brightness | 300 cd/m² |
Colour depth | 16.70 bits |
Colour space coverage | DCI-P3: 92 %, sRGB: 100% |
Viewing angle (H) | 178° |
Viewing angle (V) | 178° |
Touch | Without touch function |
Sync-Technology | AMD Freesync Premium |
Adjustability | Height-adjustable, Pivot function, Tiltable |
VESA wall mount | 100 x 100 mm |
HDMI version | 2.0 |
DisplayPort version | 1.2 |
Audio Connections | Jack 3.5mm Line Out (1x) |
Power consumption | 25 W |
Power consumption (standby) | 0.30 W |
Energy consumption per year | 18 kWh |
Energy efficiency class | E |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | SBTi |
CO₂ emissions | 413,61 kg |
Scope of delivery | Mains cable (AC) |
Width | 557.30 mm |
Length | 258.80 mm |
Height | 503 mm |
Weight | 4.24 kg |
Product Safety |
Length | 62.50 cm |
Width | 16 cm |
Height | 53 cm |
Weight | 6.49 kg |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 8.Dell0,9 %
- 8.Lenovo0,9 %
- 11.AOC1 %
- 11.Hannspree1 %
- 13.Eizo1,1 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 8.Xiaomi4 days
- 13.Acer5 days
- 13.AOC5 days
- 13.Apple5 days
- 13.Lenovo5 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Monitor» category returned?
Source: Galaxus- 8.Dell2,8 %
- 9.iiyama2,9 %
- 10.AOC3 %
- 11.Arzopa3,1 %
- 12.ēlo3,3 %