AOC C27G2ZU/BK
1920 x 1080 pixels, 27"
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
With a 240Hz refresh rate, 0.5ms response time and low input delay, the AOC C27G2ZU offers absolutely smooth performance. Thanks to its curved design, height adjustment and swivel, the monitor can be adapted to individual needs. It is compatible with FreeSync Premium.
Key specifications
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display resolution
Full HD
Display technology
LED
Refresh rate
240 Hz
Monitor equipment
Integrated loudspeakersIntegrated USB hubSlot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
USB ports
USB-A
Documents
General information
Item number
Manufacturer
AOC
Category
Monitor
Manufacturer No.
C27G2ZU/BK
Release date
Colour
Colour
BlackRed
Exact colour description
Black / Red
Display properties
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.58 cm
Image resolution
1920 x 1080 pixels
Display resolution
Full HD
Pixel density
82 ppi
Pixel pitch
0.31 mm
Display technology
LED
Panel technology
VA
Refresh rate
240 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
3000:1
Response time (grey-to-grey)
0.50 ms
Reaction time MPRT
0.50 ms
Brightness
300 cd/m²
Colour depth
8 bits
Colour space coverage
NTSC: 85%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Screen curvature
1500R
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
3.5 mm jackHDMI
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD Freesync Premium
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustableRotatableTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
HDMI version
2.0
DisplayPort version
1.2
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 3.0 (4x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)