AOC CU34G2X/BK
3440 x 1440 pixels, 34"
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
The AOC CU34G2X/BK offers gamers and multimedia enthusiasts a unique panoramic experience with its ultra-wide, curved panel. This allows you to immerse yourself deeper into your gaming worlds than ever before. The monitor supports very smooth refresh rates of up to 144 Hz, which it can synchronize with your compatible graphics card thanks to FreeSync. This results in lower input lag and eliminates tearing effects.
Key specifications
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display resolution
UWQHD
Display technology
LED
Refresh rate
144 Hz
Monitor equipment
Integrated USB hub
Video connections
DisplayPort (2x)HDMI (2x)
USB ports
USB-A
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
AOC
Category
Monitor
Manufacturer No.
CU34G2X/BK
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Display properties
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display size (inches)
34"
Screen size (cm)
86.36 cm
Image resolution
3440 x 1440 pixels
Display resolution
UWQHD
Pixel density
109 ppi
Pixel pitch
0.23 mm
Display technology
LED
Panel technology
VA
Refresh rate
144 Hz
Aspect ratio
21:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
3000:1
Response time (grey-to-grey)
1 ms
Brightness
300 cd/m²
Colour depth
24 bits
Colour space coverage
Adobe RGB: 88%sRGB: 119%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Screen curvature
1500R
Features + Functions
Monitor equipment
Integrated USB hub
Connectivity
HDMI
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD freesync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustableRotatableTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (2x)HDMI (2x)
HDMI version
1.4
DisplayPort version
1.2
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 3.0 (4x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)
Power supply
Power consumption
67 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Energy consumption per year
105 kWh
Energy declaration
Energy efficiency class
G
Origin
Country of origin
China
Sustainability
Manufacturer commitment
SBTi
Scope of delivery
Scope of delivery
DisplayPort cableHDMI cable
Product dimensions
Width
808.40 mm
Length
237.40 mm
Height
Weight
8.10 kg
Legal Notice
Product Safety
Package dimensions
Length
90.30 cm
Width
Height
28 cm
Weight
12.10 kg
Legal concerns
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus
  • 8.Dell
    0,9 %
  • 8.Lenovo
    0,9 %
  • 11.AOC
    1 %
  • 11.Hannspree
    1 %
  • 11.Philips
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus
  • 8.Verbatim
    4 days
  • 8.Xiaomi
    4 days
  • 14.AOC
    5 days
  • 14.Apple
    5 days
  • 14.Lenovo
Return rate
How often is a product of this brand in the «Monitor» category returned?
  • 8.Dell
    2,8 %
  • 9.iiyama
    2,9 %
  • 10.AOC
    3 %
  • 11.Samsung
    3,3 %
  • 12.Arzopa
    3,4 %
Translation: machine translated
Overall ratingGood75/100
Good75/100
PC Welt Online Logo
PC Welt OnlineSingle testReleaseJanuary 2021
  • PositiveGaming monitor in 21:9 format
  • Positiveconvincing gaming performance
  • Positive34 inch panel