The CU34G2XP/BK, an ultrawide curved 34-inch monitor, goes beyond gaming and offers a thoroughly impressive visual experience for design, content creation, and gaming. With a stunning WQHD resolution of 3440 x 1440 pixels, an impressive refresh rate of 180 Hz, and a fast GtG response time of 1 ms, it ensures extremely smooth image rendering and eliminates motion blur – allowing you to stay relaxed and feel as if you are right in the game.
Monitor type | Curved monitor, Gaming monitor |
Display resolution | UWQHD |
Display technology | LED |
Refresh rate | 180 Hz |
Monitor equipment | HDR functionality, Integrated USB hub, Slot for Kensington lock |
Video connections | DisplayPort (2x), HDMI (2x) |
USB ports | USB-A, USB-B |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 39728818 |
Manufacturer | AOC |
Category | Monitor |
Manufacturer No. | CU34G2XP/BK |
Release date | 11.1.2024 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Display size (inches) | 34" |
Screen size (cm) | 86.40 cm |
Image resolution | 3440 x 1440 pixels |
Display resolution | UWQHD |
Pixel density | 101 ppi |
Pixel pitch | 0.23 mm |
Display | LCD |
Display technology | LED |
Panel | VA |
Panel technology | VA |
Refresh rate | 180 Hz |
Aspect ratio | 21:9 |
Screen surface | Anti-glare |
Contrast ratio | 4000:1 |
Response time (grey-to-grey) | 5 ms |
Reaction time MPRT | 1 ms |
Brightness | 430 cd/m² |
Colour depth | 10 bits |
Colour space coverage | Adobe RGB: 91.5%, DCI-P3: 95%, sRGB: 126.5% |
Viewing angle (H) | 178° |
Screen curvature | 1500R |
Sync-Technology | AMD Freesync Premium |
HDR Certification | Vesa DisplayHDR 400 |
Adjustability | Height-adjustable, Rotatable, Tiltable |
VESA wall mount | 100 x 100 mm |
HDMI version | 2.0 |
DisplayPort version | 1.4 |
USB ports | USB-A, USB-B |
Exact USB ports | USB-A 3.0 (4x), USB-B 3.0 (1x) |
Audio Connections | Jack 3.5mm Out (1x) |
Power consumption | 59 W |
Power consumption (standby) | 0.50 W |
Power consumption (Off) | 0.30 W |
Energy consumption per year | 45 kWh |
Energy efficiency class | G |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | SBTi |
CO₂ emissions | 315,74 kg |
Scope of delivery | DisplayPort cable, HDMI cable, Power cord |
Width | 808.30 mm |
Length | 237.40 mm |
Height | 398.20 mm |