AOC Q27G3XMN/BK
2560 x 1440 pixels, 27"8 pieces in stock
Product details
27-inch gaming monitor with a 3-sided frameless design and a 180 Hz refresh rate. 27-inch display (frameless) with WQHD resolution (2560 x 1440). VA panel: high color accuracy (129% sRGB, DCI-P3 101.3%, NTSC 97.4%, Adobe RGB 101.9%, HDR1000), wide viewing angles, 5 ms response time. Connections: 2x HDMI 2.0, 1x DisplayPort 1.4, and 3.5 mm headphone jack, Kensington lock. Adaptive Sync and G-menu, Flicker Free. Ergonomics: height adjustment, tiltable, swiveling, pivot function, VESA interface 100 x 100. VA panel: high-contrast images with excellent color fidelity. Similar to IPS panels, the VA (Vertical Alignment) panel of this monitor offers high viewing angle stability, allowing you to see content clearly even when viewing the monitor from the side. This technology also excels in color accuracy. Compared to IPS panels, VA monitors often achieve higher contrast ratios and deeper, more uniform blacks. This makes the monitor ideal for working in dimly lit rooms and for color-sensitive applications such as photo editing. Flicker-Free technology for reduced eye strain. AOC Flicker-Free technology employs a DC panel with backlighting that reduces flickering light. Eye strain and fatigue caused by uncomfortable screen flicker are significantly reduced, making long-term use of the monitor comfortable.
Monitor type | Gaming monitor |
Display technology | Mini-LED |
Refresh rate | 180 Hz |
Monitor equipment | HDR functionality, Slot for Kensington lock |
Video connections | DisplayPort (1x), HDMI (2x) |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 39114444 |
Manufacturer | AOC |
Category | Monitor |
Manufacturer No. | Q27G3XMN/BK |
Release date | 21.11.2023 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Display size (inches) | 27" |
Screen size (cm) | 68.60 cm |
Image resolution | 2560 x 1440 pixels |
Pixel density | 109 ppi |
Pixel pitch | 0.23 mm |
Display | LCD |
Panel | VA |
Panel technology | VA |
Refresh rate | 180 Hz |
Aspect ratio | 16:9 |
Screen surface | Anti-glare |
Contrast ratio | 4000:1 |
Response time (grey-to-grey) | 1 ms |
Reaction time MPRT | 1 ms |
Brightness | 1000 cd/m² |
Colour depth | 10 bits |
Colour space coverage | Adobe RGB: 95%, DCI-P3: 98.5%, sRGB: 137.5% |
Touch | Without touch function |
Sync-Technology | Adaptive Sync, AMD Freesync Premium Pro |
HDR Certification | Vesa DisplayHDR 1000 |
Adjustability | Height-adjustable, Pivot function, Rotatable, Tiltable |
VESA wall mount | 100 x 100 mm |
HDMI version | 2.0 |
DisplayPort version | 1.4 |
Power consumption | 46 W |
Power consumption (standby) | 0.50 W |
Power consumption (Off) | 0.30 W |
Energy consumption per year | 48 kWh |
Energy efficiency class | G |
Manufacturer commitment | SBTi |
CO₂ emissions | 614,29 kg |
Width | 614.40 mm |
Length | 302.60 mm |
Height | 403.30 mm |
Weight | 5.43 kg |
Product Safety |
Length | 81.30 cm |
Width | 48.60 cm |
Height | 17.30 cm |
Weight | 9.73 kg |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 8.Dell0,9 %
- 8.Lenovo0,9 %
- 11.AOC1 %
- 11.Hannspree1 %
- 13.Eizo1,1 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 8.Xiaomi4 days
- 13.Acer5 days
- 13.AOC5 days
- 13.Apple5 days
- 13.Lenovo5 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Monitor» category returned?
Source: Galaxus- 8.Dell2,8 %
- 9.iiyama2,9 %
- 10.AOC3 %
- 11.Arzopa3,1 %
- 12.ēlo3,3 %