ASUS ROG Swift PG34WCDM
34"
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
Key specifications
Monitor type
Curved monitor
Display resolution
UWQHD
Display technology
OLED
Refresh rate
240 Hz
Monitor equipment
HDR functionalityIntegrated USB hubKVM FunctionRGB lightingSlot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
USB ports
USB-AUSB-BUSB-C
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
ASUS
Category
Monitor
Manufacturer No.
90LM09L0-B01A70
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black (base and housing)
Display properties
Monitor type
Curved monitor
Display size (inches)
34"
Screen size (cm)
86 cm
Display resolution
UWQHD
Pixel density
109 ppi
Pixel pitch
0.23 mm
Display technology
OLED
Refresh rate
240 Hz
Aspect ratio
21:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
Response time (grey-to-grey)
0.03 ms
Brightness
275 cd/m²
Colour depth
10 bits
Colour space coverage
DCI-P3: 99%.sRGB: 135%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Screen curvature
800R
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
3.5 mm jackHDMIRJ45USBUSB hostUSB stick
Sync-Technology
Adaptive SyncAMD Freesync Premium ProNVIDIA G-Sync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustablePivotingTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm