ASUS TUF Gaming VG27AQ1A
2560 x 1440 pixels, 27"
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
The TUF Gaming VG27AQ1A is a 27-inch (68.58 cm) WQHD (2560 x 1440) IPS gaming monitor with an ultra-fast refresh rate of 170 Hz, designed for professional gamers and immersive gameplay. The ASUS Extreme Low Motion Blur technology (ELMB) prevents ghosting and tearing, delivering sharp gaming graphics at high frame rates. Thanks to G-SYNC Compatible Ready, the VG27AQ1A provides a seamless gaming experience without tearing, utilizing a variable refresh rate (VRR) by default. It supports both Adaptive-Sync with NVIDIA GeForce graphics cards and FreeSync with AMD Radeon graphics cards, and is compatible with NVIDIA GeForce GTX 10, GTX 16, RTX 20, and newer graphics cards. Shadow Boost enhances image details in dark areas and highlights bright subjects without overexposing them.
With a remarkable refresh rate of 170 Hz (overclocked), it eliminates lags and motion blur, ensuring you maintain the upper hand in first-person shooters, racing, real-time strategy, and sports games. The extremely fast refresh rate allows you to play with the highest graphics settings and respond instantly to on-screen action. Selected graphics cards support 170 Hz output (via DisplayPort). Please note that performance depends on the GPU and the content displayed, and actual performance may vary based on hardware.
Key specifications
Monitor type
Gaming monitor
Display resolution
WQHD
Display technology
LED
Refresh rate
170 Hz
Monitor equipment
HDR functionalityIntegrated loudspeakersSlot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
ASUS
Category
Monitor
Manufacturer No.
90LM05Z0-B02370
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Display properties
Monitor type
Gaming monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.60 cm
Image resolution
2560 x 1440 pixels
Display resolution
WQHD
Pixel density
109 ppi
Pixel pitch
0.23 mm
Display
LCD
Display technology
LED
Panel
IPS
Panel technology
IPS
Refresh rate
170 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
1000:1
Response time (grey-to-grey)
1 ms
Brightness
250 cd/m²
Colour depth
10 bits
Colour space coverage
DCI-P3: 95%sRGB: 130%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD Freesync PremiumNVIDIA G-Sync
HDR Certification
Vesa DisplayHDR 400
Mounting + Ergonomics
Adjustability
RotatableTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
HDMI version
2.0
DisplayPort version
1.2
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)