ASUS TUF Gaming VG27AQA1A
2560 x 1440 pixels, 27"
Delivered between Sat, 23.5. and Thu, 28.5.
8 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
The TUF Gaming VG27AQA1A is a 27-inch WQHD gaming monitor (2560 x 1440) with an overclockable refresh rate of 170 Hz and a response time of 1 ms (MPRT) for extremely immersive gameplay. It features exclusive Extreme Low Motion Blur (ELMB) technology and AMD FreeSync Premium to eliminate ghosting and tearing. Additionally, it supports High Dynamic Range technology, offering HDR10 for great contrast and lifelike colors.
Key specifications
Monitor type
Gaming monitor
Display resolution
WQHD
Display technology
LED
Refresh rate
170 Hz
Monitor equipment
Integrated loudspeakersSlot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
ASUS
Category
Monitor
Manufacturer No.
90LM05Z0-B05370
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Display properties
Monitor type
Gaming monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.60 cm
Image resolution
2560 x 1440 pixels
Display resolution
WQHD
Pixel density
109 ppi
Pixel pitch
0.23 mm
Display
LCD
Display technology
LED
Panel
VA
Panel technology
VA
Refresh rate
170 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
3000:1
Reaction time MPRT
1 ms
Brightness
300 cd/m²
Colour depth
8 bits
Colour space coverage
DCI-P3: 95%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
HDMI
Sync-Technology
AMD freesyncAMD Freesync Premium
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Tiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm