ASUS TUF Gaming VG34VQL1B
3440 x 1440 pixels, 34"
Delivered between Thu, 21.5. and Thu, 28.5.
3 items ordered
free shipping
Product details
The TUF Gaming VG34VQL1B is an 86.36 cm (34 inch) UWQHD (3440x1440) HDR 21:9 monitor with an ultra-fast refresh rate of 165 Hz. Designed for gamers and anyone seeking an immersive gameplay experience, it offers a host of impressive specifications. The TUF Gaming VG34VQL1B also features the exclusive Variable Overdrive function, which allows for fine-tuning of the OD levels. The result is a more consistent and smoother representation of motion across a wider range of variable frame rates.
The TUF Gaming VG34VQL1B delivers perfect image quality from any angle with its 86.36 cm (34 inch) UWQHD panel (3440x1440), while the 1500R curvature ensures that every point on the screen is equidistant from your eyes. This enhances viewing comfort—even during extended use—and allows you to experience wide viewing angles with minimal distortion and color shifts, whether gaming or watching movies.
An impressive refresh rate of 165 Hz eliminates lags and motion blur, ensuring you always have the upper hand in first-person shooters, racing, real-time strategy, and sports games. Thanks to the extremely fast refresh rate, you can play with the highest graphics settings and react instantly to on-screen action.
Key specifications
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display resolution
UWQHD
Display technology
LCD
Refresh rate
165 Hz
Monitor equipment
Integrated loudspeakersIntegrated USB hubSlot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (2x)HDMI (2x)
USB ports
USB-AUSB-B
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
ASUS
Category
Monitor
Manufacturer No.
90LM06F0-B01170
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Display properties
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display size (inches)
34"
Screen size (cm)
86.40 cm
Image resolution
3440 x 1440 pixels
Display resolution
UWQHD
Pixel density
109 ppi
Pixel pitch
0.23 mm
Display
LCD
Display technology
Panel
VA
Panel technology
VA
Refresh rate
165 Hz
Aspect ratio
21:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
4000:1
Response time (grey-to-grey)
1 ms
Brightness
550 cd/m²
Colour depth
8 bits
Colour space coverage
DCI-P3: 90%sRGB: 120.3%
Viewing angle (H)
178°
Screen curvature
1500R
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
HDMI
Touch
Without touch function
Sync-Technology
Adaptive SyncAMD freesync
HDR Certification
Vesa DisplayHDR 400
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustableRotatableTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (2x)HDMI (2x)
HDMI version
2.0
DisplayPort version
1.4
USB ports
USB-AUSB-B
Exact USB ports
USB-A 3.0 (4x)USB-B 3.0 (1x)
Audio Connections
Jack 3.5mm Line Out (1x)