ASUS VA27DQSB
1920 x 1080 pixels, 27"
Delivered between Thu, 21.5. and Fri, 22.5.
2 items ordered
free shipping
Product details
The ASUS VA27DQSB is a 27-inch Full HD monitor featuring a frameless IPS panel for wide-angle viewing, delivering incredibly sharp images and stunning video playback. The Adaptive-Sync technology with a refresh rate of up to 75 Hz eliminates ghosting and ensures crisp and clear video reproduction. Its highly ergonomic design includes tilt, swivel, pivot, and height adjustments, along with TÜV Rheinland-certified flicker-free technology and low blue light, providing a comfortable viewing experience.
Key specifications
Monitor type
Gaming monitorPC monitor
Display resolution
Full HD
Display technology
LED
Refresh rate
75 Hz
Monitor equipment
Integrated loudspeakersIntegrated USB hub
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (1x)VGA (1x)
USB ports
USB-AUSB-B
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
ASUS
Category
Monitor
Manufacturer No.
90LM06H1-B01370
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Display properties
Monitor type
Gaming monitorPC monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.50 cm
Image resolution
1920 x 1080 pixels
Display resolution
Full HD
Pixel density
82 ppi
Pixel pitch
0.31 mm
Display
LCD
Display technology
LED
Panel
IPS
Panel technology
IPS
Refresh rate
75 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
1000:1
Response time (grey-to-grey)
5 ms
Brightness
250 cd/m²
Colour depth
16.78 bits
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
HDMI
Touch
Without touch function
Sync-Technology
Adaptive SyncAMD freesync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustablePivot functionRotatableTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
HDMI version
1.4
DisplayPort version
1.2
USB ports
USB-AUSB-B
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)USB-B 2.0 (1x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)