BeamZ S1500LED
Delivered between Sat, 30.5. and Sat, 6.6.
6 pieces in stock at supplier
6 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
The S1500 is a compact and complete 1500W DMX fog machine with good smoke emissions for use in various settings. This fog machine features timer control and comes with a remote control. It is equipped with a high-quality heater and a large built-in tank for fog fluid.
warm-up time | 3 min |
Tank capacity | 2.50 l |
Item number | 9912579 |
Manufacturer | BeamZ |
Category | Smoke machines |
Manufacturer No. | 160455 |
Release date | 31.8.2017 |
Equipment + functions | Lighting effects |
warm-up time | 3 min |
Tank capacity | 2.50 l |
remote control type | Cable |
heating unit | 1500 W |
Control signal | DMX |
Power consumption | 1500 W |
CO₂ emissions | 147,56 kg |
Scope of delivery | Fog machine S1500LED, Mounting bracket, Power cable, Remote control |
Height | 196 mm |
Width | 255 mm |
Depth | 465 mm |
Weight | 5.85 kg |
Product Safety |
Length | 53 cm |
Width | 32 cm |
Height | 28 cm |
Weight | 7.18 kg |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Ulanzi1,1 %
- 2.Eurolite1,4 %
- 3.Lensgo4 %
- 4.BeamZ4,6 %
- 5.Fuzzix6,6 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 1.Fuzzix0 days
- 2.BeamZ2 days
- 2.Lensgo2 days
- 2.Ulanzi2 days
- EuroliteNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Smoke machines» category returned?
Source: Galaxus- 1.Ulanzi1,4 %
- 2.Eurolite2,8 %
- 3.Fuzzix3 %
- 4.BeamZ3,1 %