Img Stage Line SOUND-100SUB active subwoofer bo
Subwoofer active, 1x 120 W
was EUR464,57
Delivered between Fri, 5.6. and Tue, 16.6.
10 items ordered
free shipping
Product details
Active Subwoofer Box, 120 W
  • High-quality bass reflex MDF enclosure (black wood veneer finish)
  • 25 cm bass speaker (10")
  • Volume control for the subwoofer
  • Inputs via 1 x RCA L/R, RCA LFE, or screw terminals for high-level L/R
Safety and Warning Notices
Key specifications
Loudspeaker construction
Active subwoofer system
Music power (RMS)
1x 120 W
General information
Item number
Manufacturer
Img Stage Line
Category
PA speakers
Manufacturer No.
SOUND-100SUB
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Material
Material group
Wood
Material
Wood
Speaker properties
speaker type
Subwoofer
Loudspeaker construction
Active subwoofer system
Use
Acoustics/Stage
Number of speakers
1x
Frequency range
35 - 100 Hz
Music power (RMS)
1x 120 W