Lenovo 40AW0065EU
Delivered between Tue, 19.5. and Fri, 22.5.
Only 1 piece in stock at supplier
free shipping
Product details
The Lenovo Travel Adapter changes the way you travel for business or leisure, eliminating the need for multiple chargers. Power your USB-C devices anytime with the EU plug for 100V-240V outlets in hotels, cafés, or airports.
power supply type | USB-C |
Compatible brand | Lenovo |
Compatible notebook models | Lenovo IdeaPad |
Power | 65 W |
Scope of delivery | 2 pin type C, Cable USB-C to USB-C 1.8 m, EU plug |
Item number | 15803072 |
Manufacturer | Lenovo |
Category | Notebook power adapters |
Manufacturer No. | 40AW0065EU |
Release date | 21.9.2023 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
power supply type | USB-C |
Compatible brand | Lenovo |
Power | 65 W |
Number of voltage levels | 3x |
Electric current output | 1.20 A |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | SBTi |
CO₂ emissions | 31,92 kg |
Weight | 136 g |
Width | 59.70 mm |
Length | 42.50 mm |
Height | 30 mm |
Product Safety |
Length | 16.80 cm |
Width | 14 cm |
Height | 4.40 cm |
Weight | 280 g |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.MeanWell0 %
- 2.GreenCell0,2 %
- 2.Lenovo0,2 %
- 2.Microsoft0,2 %
- 2.Samsung0,2 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 1.Goobay0 days
- 1.HP0 days
- 1.Lenovo0 days
- 1.LogiLink0 days
- 1.Microsoft0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Notebook power adapters» category returned?
Source: Galaxus- 6.LogiLink2,2 %
- 7.i-tec2,3 %
- 8.Lenovo2,4 %
- 9.Microsoft2,5 %
- 10.HP2,7 %