LG 27GN800P-B
2560 x 1440 pixels, 27"
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
The UltraGear Gaming Monitor 27GN800P from LG Electronics completes any gaming setup. With a screen diagonal of 27 inches (68.5 centimeters), it brings game worlds to life with a native resolution of 2560 x 1440 pixels – at a 1 millisecond response time (GtG). The brilliant IPS panel provides 99% coverage of the sRGB color space and supports HDR10, creating an immersive gaming atmosphere at 144 Hz.
Key specifications
Monitor type
Gaming monitor
Display resolution
WQHD
Display technology
LED
Refresh rate
144 Hz
Monitor equipment
HDR functionality
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
LG
Category
Monitor
Manufacturer No.
27GN800P-B
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black and red
Display properties
Monitor type
Gaming monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.50 cm
Image resolution
2560 x 1440 pixels
Display resolution
WQHD
Pixel density
109 ppi
Pixel pitch
0.23 mm
Display technology
LED
Panel technology
IPS
Refresh rate
144 Hz
Aspect ratio
16:9
Contrast ratio
1000:1
Response time (grey-to-grey)
1 ms
Brightness
350 cd/m²
Colour space coverage
sRGB: 99%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
HDR functionality
Connectivity
3.5 mm jack
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD Freesync PremiumNVIDIA G-Sync
Mounting + Ergonomics
VESA wall mount
100 x 100 mm