LG UltraGear 27GS60QX-B
2560 x 1440 pixels, 27"
Delivered between Sat, 23.5. and Fri, 29.5.
Only 2 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
The LG UltraGear 27GS60QX-B makes every gaming moment a highlight. The curved monitor (1,000R) delivers gameplay in stunning detail with its large 27-inch diagonal in WQHD resolution (2,560 x 1,440) - including support for HDR10. With a rapid refresh rate of 180 Hz and a 1 millisecond response time, it is perfectly equipped for any situation. AMD FreeSync enhances this powerful gaming monitor, enabling new high scores in every session.
Key specifications
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display resolution
WQHD
Display technology
LED
Refresh rate
180 Hz
Monitor equipment
HDR functionality
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
LG
Category
Monitor
Manufacturer No.
27GS60QX-B
Release date
External links
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Display properties
Monitor type
Curved monitorGaming monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68.40 cm
Image resolution
2560 x 1440 pixels
Display resolution
WQHD
Pixel density
109 ppi
Display
LCD
Display technology
LED
Panel
VA
Panel technology
VA
Refresh rate
180 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
3000:1
Response time (grey-to-grey)
1 ms
Brightness
300 cd/m²
Colour space coverage
sRGB: 99%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Screen curvature
1000R
Features + Functions
Monitor equipment
HDR functionality
Connectivity
HDMI
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD freesync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Not movable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (2x)
HDMI version
2.0
DisplayPort version
1.4
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)