Megger DLRO10HD KC1-TL3-C Micro Ohmmeter with 10
3 items ordered
Product details
The DLRO10HD is a micro-ohmmeter with a test current of up to 10 A. The device offers five testing modes, a high resolution of up to 0.1 micro-ohm, a basic accuracy of up to 0.2 percent, and a special mode for measuring inductive test objects. The measuring instrument is perfectly suited for various applications such as testing weld joints or the winding resistance of large motors and transformers. The robust outdoor housing has an IP65 protection rating, and IP54 when operating on battery power.
measurements | Obstruction |
Item number | 8512483 |
Manufacturer | Megger |
Category | Metrology |
Manufacturer No. | 1006-604 |
Release date | 22.4.2018 |
measurements | Obstruction |
Calibrated according to | Factory standard (without certificate) |
CO₂ emissions | 95,84 kg |
Length | 285 mm |
Width | 315 mm |
Height | 181 mm |
Weight | 6700 g |
Product Safety |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- MeggerNot enough data
- 1.Benson0 %
- 1.Fluke0 %
- 1.Hirschmann Test & Measurement0 %
- 1.Joy-it0 %
Statutory warranty case duration
- BensonNot enough data
- FlukeNot enough data
- Hirschmann Test & MeasurementNot enough data
- Joy-itNot enough data
Unfortunately, we don't have enough data for this category yet.
Return rate
How often is a product of this brand in the «Metrology» category returned?
- 2.Benson0,3 %
- 3.Renkforce0,6 %
- 4.Fluke1,6 %