Samsung LS27A600NWUXEN
2560 x 1440 pixels, 27"
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
The Samsung LS27A600NWUXEN is a versatile 27" monitor for business applications that meets high demands in terms of colour brilliance, image sharpness, ergonomics and interface diversity. This and its virtually bezel-less design make it an excellent choice for productive multi-monitor setups.
Key specifications
Monitor type
PC monitor
Display resolution
WQHD
Display technology
LCDLED
Refresh rate
75 Hz
Monitor equipment
Integrated USB hubSlot for Kensington lock
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (1x)
USB ports
USB-AUSB-B
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
Monitor
Manufacturer No.
LS27A600NAUXEN
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
Display properties
Monitor type
PC monitor
Display size (inches)
27"
Screen size (cm)
68 cm
Image resolution
2560 x 1440 pixels
Display resolution
WQHD
Display technology
LCDLED
Panel technology
IPS
Refresh rate
75 Hz
Aspect ratio
16:9
Screen surface
Anti-glare
Contrast ratio
1000:1
Response time (grey-to-grey)
5 ms
Brightness
300 cd/m²
Colour space coverage
sRGB: 99%
Viewing angle (H)
178°
Viewing angle (V)
178°
Features + Functions
Monitor equipment
Connectivity
HDMIUSB
Touch
Without touch function
Sync-Technology
AMD freesync
Mounting + Ergonomics
Adjustability
Height-adjustablePivot functionRotatableTiltable
VESA wall mount
100 x 100 mm
Connections
Video connections
DisplayPort (1x)HDMI (1x)
HDMI version
1.4
DisplayPort version
1.2
USB ports
USB-AUSB-B
Exact USB ports
USB-A 2.0 (1x)USB-A 3.0 (3x)USB-B 3.0 (1x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (1x)