Schneider Electric Motor switch TeSys 230Vac AC3 LC3D12AP7
Only 1 piece in stock at supplier
Product details
Pre-assembled TeSys D star-delta starter for motor applications up to 11 kW at 400 V. Starter for panel mounting, open version, consisting of 3 contactors with 230 V 50/60 Hz AC coils, 1 built-in auxiliary contact at the star, and a time-delayed auxiliary switch block. Equipped with pre-wired star-delta power connections and mechanical interlocking. The maximum operating rate is 30 starts per hour and the maximum start time is 30 seconds. Protection is strongly recommended when a thermal overload relay is added (to be ordered separately).
Relay type | Contactor relay |
input voltage | 230 V |
Output voltage | 440 V |
Electric current output | 12 A |
Output current type | AC/DC |
Item number | 9717561 |
Manufacturer | Schneider Electric |
Category | Relays |
Manufacturer No. | LC3D12AP7 |
Release date | 24.9.2018 |
Relay type | Contactor relay |
input voltage | 230 V |
Output voltage | 440 V |
Output current type | AC/DC |
Switching function | Normally open |
Number of openers | 1x |
Number of closers | 3x |
Max. Switching capacity | 11 kW |
Smart home | Not compatible |
Country of origin | France |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
CO₂ emissions | 29,26 kg |
Length | 143 mm |
Width | 143 mm |
Height | 124 mm |
Product Safety |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Metz Connect0 %
- 1.Phoenix Contact0 %
- 1.Schneider Electric0 %
- 5.Finder0,1 %
- 6.Eaton0,2 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- Schneider ElectricNot enough data
- 1.Shelly1 day
- ABBNot enough data
- AqaraNot enough data
- EatonNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Relays» category returned?
Source: Galaxus- 7.Finder2,6 %
- 8.Aqara3 %
- 9.Schneider Electric3,1 %
- 10.Eltako3,6 %
- 11.Eaton3,7 %