Schneider Electric Phase monitor 220-480V AC RM35TF30
Product details
Monitoring applications: Phase, Voltage
Supply voltage: 220 to 480 V AC
Contact arrangement: 2-pole switch
Voltage sensitivity: Overvoltage, Undervoltage
Electrical phases: 3
Voltage measurement range: 194 to 528 V AC
Phase sensitivity: Phase asymmetry, Phase failure, Phase sequence
Delay time: 0.1 to 10 s
Length: 72 mm
Relay type | Time relay |
input voltage | 220 V |
Electric current output | 5 A |
Number of poles | 3x |
Item number | 9716118 |
Manufacturer | Schneider Electric |
Category | Relays |
Manufacturer No. | RM35TF30 |
Release date | 24.9.2018 |
Relay type | Time relay |
input voltage | 220 V |
Switching function | Changer |
Number of openers | 0x |
Number of closers | 0x |
Number of poles | 3x |
Country of origin | Indonesia |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
CO₂ emissions | 14,92 kg |
Scope of delivery | 1 pc. |
Length | 96 mm |
Width | 35 mm |
Height | 90 mm |
Product Safety |
Length | 10 cm |
Width | 8 cm |
Height | 5 cm |
Weight | 130 g |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Metz Connect0 %
- 1.Phoenix Contact0 %
- 1.Schneider Electric0 %
- 5.Finder0,1 %
- 6.Eaton0,2 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- Schneider ElectricNot enough data
- 1.Shelly1 day
- ABBNot enough data
- AqaraNot enough data
- EatonNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Relays» category returned?
Source: Galaxus- 7.Finder2,6 %
- 8.Aqara3 %
- 9.Schneider Electric3,1 %
- 10.Eltako3,6 %
- 11.Eaton3,7 %