Schneider Electric Reversing contactor LC2D12F7
Delivered between Sat, 6.6. and Thu, 18.6.
Only 1 piece in stock at supplier
free shipping
Product details
Standard contactors 0.06 - 75 kW. In addition to an appealing and functional design, the TeSys D contactors offer quick and easy installation with a slim width of 45 or 55 mm. They meet international standards. The power ratings from 40 to 65 A are equipped with EverLink terminals, which are patented and ensure a reliable and durable connection.
input voltage | 110 V |
Electric current output | 12 A |
Output current type | AC |
Number of poles | 3x |
Item number | 9730107 |
Manufacturer | Schneider Electric |
Category | Relays |
Manufacturer No. | LC2D12F7 |
Release date | 24.9.2018 |
input voltage | 110 V |
Output current type | AC |
Number of openers | 1x |
Number of closers | 3x |
Number of poles | 3x |
Max. Switching capacity | 5.50 kW |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 29,26 kg |
Length | 86 mm |
Width | 90 mm |
Height | 77 mm |
Product Safety |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Metz Connect0 %
- 1.Phoenix Contact0 %
- 1.Schneider Electric0 %
- 5.Finder0,1 %
- 6.Eaton0,2 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- Schneider ElectricNot enough data
- 1.Shelly1 day
- ABBNot enough data
- AqaraNot enough data
- EatonNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Relays» category returned?
Source: Galaxus- 7.Finder2,6 %
- 8.Aqara3 %
- 9.Schneider Electric3,1 %
- 10.Eltako3,6 %
- 11.Eaton3,7 %