Siemens Power contactor 18.5kW 3S 24VDC 40A 3RT2035-3KB40
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
Siemens Dig.Industr. Coupling Relay 3RT2035-3KB40
Manufacturer: Siemens Dig.Industr.
Designation: Coupling Relay AC 3: 18.5 kW/400 V
Type: 3RT2035-3KB40
Rated control supply voltage Us at DC: 24 V
Type of voltage for actuation: DC
Rated operational current Ie at AC-1, 400 V: 60 A
Rated operational current Ie at AC-3, 400 V: 41 A
Rated operational power at AC-3, 400 V: 18.5 kW
Rated operational current Ie at AC-4, 400 V: 35 A
Rated operational power at AC-4, 400 V: 18.5 kW
Rated operational power NEMA: 22.06496249 kW
Suitable for rail mounting: yes
Number of auxiliary contacts as normally closed: 1
Number of auxiliary contacts as normally open: 1
Connection type main circuit: screw connection
Number of normally closed contacts as main contacts: 3
Siemens Dig.Industr. Coupling Relay 3RT2035-3KB40: additional details
Power relay, AC-3 40 A, 18.5 kW / 400 V 1 N.C. + 1 N.O., DC 24 V with varistor, 3-pole, size S2, spring-loaded connection suitable for 2 A PLC outputs. Coupling relay SIRIUS 3RT2 for switching motors and auxiliary and control circuits, specifically designed for direct connection to electronic controls. The relays 3RT2 are part of the SIRIUS modular system with optimally coordinated products. They impress with high performance while maintaining a compact design and high contact reliability. They can be combined in various ways with other components in the consumer branch. Many of the device combinations are factory tested. Integrated auxiliary switches reduce the complexity of your setup. The front connections allow for easy wiring. The relays 3RT2 are climate-resistant, globally approved (e.g., IEC and UL/CSA), and IE3/IE4 ready. In addition to screw connection technology, the devices are also available with spring-loaded connections for a quick, maintenance-free, and vibration-resistant connection. Simple, efficient, always up to date - the SIRIUS modular system.
EAN: 4047621009957.
Key specifications
Relay type
Power contactor
input voltage
24 V
Electric current output
41 A
Output current type
AC
Number of poles
3x
General information
Item number
Manufacturer
Siemens
Category
Relays
Manufacturer No.
3RT2035-3KB40
Release date
Relay properties
Relay type
Power contactor
input voltage
24 V
Electric current output
41 A
Output current type
AC
Switching function
Normally open
Number of openers
1x
Number of closers
3x
Number of poles
Number of switching cycles
10000000x
Max. Switching capacity
18.50 kW
Origin
Country of origin
Germany
Sustainability
Manufacturer commitment
RE100SBTi
Scope of delivery
Scope of delivery
Power contactor 18.5kW 3S 24VDC 40A 3RT2035-3KB40