StarTech DK30CH2DEPUE
USB-C, 5 ports
Delivered between Thu, 21.5. and Thu, 28.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Boost your productivity with this 4K triple dock for Mac, Windows, and Chrome USB-C notebooks. With three 4K video connections, 100W power delivery, and five USB 3.0 ports, this USB-C dock is perfect for MacBook, Dell XPS, Chromebook, or any other USB-C notebook. Additional ports are not required.
With the 4K USB-C docking station, you can create a three-screen Ultra-HD workstation. Connect with:
  • 2 4K DisplayPort displays (DisplayLink) with 4096 x 2160 resolution at 60 Hz or 3840 x 2160 resolution at 60 Hz.
  • 1 x 4K HDMI (DP old mode) with a resolution of 4096 x 2160 at 24 Hz or 3840 x 2160 at 30 Hz. For high-resolution applications, you can connect the dock to a 5K display at 60 Hz using the two DisplayPort ports.
With a single cable, the USB-C dock provides power and recharges energy-hungry notebooks via power delivery of up to 100W. The 150W power supply provides power to your peripherals.
With this docking station for three screens, you can turn your notebook into a complete workstation. It offers five USB 3.0 ports (1x USB type C and 4x USB type A including 1x quick-charge port), a Gigabit Ethernet port, a headphone jack, and separate 3.5 mm audio and microphone ports.
Maximum digital resolutions:
  • 1 x HDMI (DP old mode) - 4096 x 2160p at 24 Hz / 3840 x 2160p at 30 Hz.
  • 2 x DisplayPort (DisplayLink) - 4096 x 2160p at 60 Hz / 3840 x 2160p at 60 Hz.
  • 1 x 5K DisplayPort with 2 DP video connectors - 5120 x 2880 at 60 Hz.
Key specifications
Type
Docking stations
Operating system compatibility
ChromeOSMac OSWindows
Main connection
USB-C
Exact USB ports
USB-A 3.0 (4x)
Video connections
DisplayPort (2x)HDMI (1x)
Network connections
RJ45 (1x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (3x)
General information
Item number
Manufacturer
StarTech
Category
Docking stations + USB hubs
Manufacturer No.
DK30CH2DEPUE
Release date
Colour
Colour
Black
Docking Station + USB Hub Features
Type
Docking stations
Number of ports
5 ports
Max. connected monitors
3x
Equipment + functions
Notebook charging functionNotebook lockable
Compatibility
Compatible brands
AcerAppleASUSDellFujitsuHewlett-PackardLenovoMedionMicrosoftMSIPanasonicSamsungSonyToshibaUniversal
Operating system compatibility
ChromeOSMac OSWindows
Connection to main device
Main connection
USB-C
Connection to external devices
USB ports
USB-AUSB-C
Exact USB ports
USB-A 3.0 (4x)
Video connections
DisplayPort (2x)HDMI (1x)
Network connections
RJ45 (1x)
Audio Connections
Jack 3.5mm (3x)