StarTech DKT30CHSDPD
USB-C10 pieces in stock at supplier
Product details
USB-C Multiport Adapter - 4K @ 30Hz HDMI - 2x USB-A - SD & MicroSD Card Reader - 100W Power Delivery Passthrough. This USB-C multiport adapter with HDMI transforms your MacBook Pro, Dell XPS, or other USB-C laptops into a workstation, no matter where you are. The USB Type-C multiport adapter offers a 4K HDMI video output, two USB 3.2 Type A ports (10 Gbps) of the second generation, as well as a USB Type-C port (data/power), all through a connection to your laptop's USB-C or Thunderbolt 3 port. Additionally, it provides enhanced charging options via USB Power Delivery 3.0 and an extra-long 30 cm host cable for greater reach and flexibility when setting up.
Boost your productivity. The portable docking station connects your laptop to a 4K 30 Hz HDMI monitor (3840 x 2160p) to create a powerful workstation. It can also connect to an UltraWide monitor.
Connect your devices. The USB-C to USB 3.2 hub of the first.
Type | Docking stations |
Operating system compatibility | Android, ChromeOS, iPadOS, Mac OS, Windows |
Main connection | USB-C |
Exact USB ports | USB-A 3.0 (2x), USB-C 3.0 (1x) |
Video connections | HDMI (1x) |
Item number | 17702833 |
Manufacturer | StarTech |
Category | Docking stations + USB hubs |
Manufacturer No. | DKT30CHSDPD |
Release date | 22.9.2021 |
Colour | Grey |
Type | Docking stations |
Cable length | 0.30 m |
Compatible brands | Universal |
Main connection | USB-C |
USB ports | USB-A, USB-C |
Data ports | Card reader (2x) |
HDMI version | 2.0 |
Max. port speed | 5000 Mbit/s |
Charging power | 88 W |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 12,91 kg |
Scope of delivery | Quickstart overview |
Height | 1.40 cm |
Weight | 98 g |
Product Safety |
Length | 17.80 cm |
Width | 14.40 cm |
Height | 3.30 cm |
Weight | 120 g |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 42.LMP1 %
- 42.Sitecom1 %
- 42.StarTech1 %
- 47.Club 3D1,1 %
- 47.Conceptronic1,1 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 1.Verbatim0 days
- 15.Icy Box1 day
- 15.StarTech1 day
- 17.Dell2 days
- 17.Digitus2 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Docking stations + USB hubs» category returned?
Source: Galaxus- 57.OWC5,3 %
- 58.ASUS5,4 %
- 59.StarTech6 %
- 60.Razer6,2 %
- 61.Kensington6,7 %