TE Sensors PRESSUR SWITCH, XMLB300D2S11
Delivered between Fri, 22.5. and Thu, 28.5.
Only 4 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Pressure indication type: Differential
Pressure display min: 22 bar
Pressure display max: 300 bar
Accuracy: 2
Output type: Relay
Medium: Hydraulic fluid
Process connection: G1/4
Connection: PG13.5 cable gland
Current max: 0.1 (DC), 3 (AC) A
Supply voltage: 120 to 240 VAC, 250 VDC
Housing material: Zinc alloy
Protection class: IP66
Operating temperature max: +70°C