Osram QTRONIC ECG 2X49/220-240
Delivered between Sat, 23.5. and Thu, 28.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Power: 92 W
Number of lamps: 1
Ballast type: Electronic
Lamp type: T5
Lamp type: Fluorescent lamp
Nominal voltage: 220 - 240 V
Dimmable: No
Length: 360 mm
Width: 30 mm
Height: 21 mm
Minimum operating temperature: -20 °C
Maximum operating temperature: +50 °C
EU energy efficiency class: A2
The Osram Quicktronic Professional 5 is an electronic ballast for fluorescent lamps. This ballast offers automatic recovery after a lamp change and is ideal for use with motion detectors. It is also suitable for emergency lighting systems. Features include automatic restart after lamp replacement, perfect lamp start for applications with motion detectors, and a supply voltage of 220-240 V. The mains voltage ranges from 198-264 V with a frequency of 0 Hz / 50 Hz / 60 Hz. It allows for optimal filament preheating during lamp start and has a lifespan of up to 100,000 hours. Additionally, it includes automatic shutdown for defective lamps and at the end of their lifespan.