Bahco Hole saw 3830-40-VIP 1 pc.
40 mm
EUR20,19/1pcs.
Delivered between Sat, 23.5. and Thu, 28.5.
Only 1 piece in stock at supplier
Free shipping starting at 30,–
Product details
Sandflex® bimetal hole saws perform excellently in most materials such as wood, plastic, iron-free and ferrous steels, including stainless steel. They are suitable for electric drilling machines, both stationary and portable. Side slits allow for quick and easy removal of cores. The maximum cutting depth is 38 mm, with 4 to 6 teeth per inch. All VIP hole saws come in cardboard packaging, with enclosed instructions. The maximum hole size is the nominal hole saw size plus 1.5 mm, minus 0.0. Extra large dimensions include 168 mm and 210 mm with 6 TPI and normal cutting depth, and 177 mm with 4/6 TPI, with a maximum cutting depth of 50 mm. All large hole saws cut with a 0° cutting angle for a less aggressive cut.
Key specifications
Material application
AluminiumBrassCast ironCopperIronMetalPlasticStainless steelWood
Length
5 cm
General information
Item number
Manufacturer
Bahco
Category
Hole saws
Manufacturer No.
3830-40-VIP
Release date
Material
Material group
Metal
Material
Bimetal
Hole saw features
Material application
borehole size
40 mm
Origin
Country of origin
Sweden
Voluntary climate contribution
CO₂ emissions
0,21 kg
Climate contribution
Scope of delivery
Scope of delivery
Hole Saw
Packaging
Items per sales unit
1x
Product dimensions
Hole saw diameter
40 mm