Black & Decker USB Battery BDCB12BXJ
Delivered between Sat, 23.5. and Fri, 29.5.
Only 1 piece in stock at supplier
free shipping
Product details
The USB battery BDCB12B-XJ is a versatile 12V USB battery to power a whole range of 12V products. The USB charging port offers the possibility for flexible and mobile charging of mobile phones and tablets, for example, directly via the battery (charging current 2.4 A). With the 4-stage battery charge level indicator, you always have the charge level in view.
Tool battery + charger Type | Tool battery |
Battery type | Li-ion |
Battery voltage | 12 V |
Capacity | 1.50 Ah |
Battery system | Black + Decker 12V |
Item number | 9891256 |
Manufacturer | Black & Decker |
Category | Tool batteries + Chargers |
Manufacturer No. | BDCB12B-XJ |
Release date | 12.10.2018 |
Colour | Black, Grey, Orange |
Exact colour description | Black, Grey, Orange |
Battery type | Li-ion |
Battery voltage | 12 V |
Capacity | 1.50 Ah |
Charging current | 2.40 A |
Number of batteries | 1x |
Battery equipment | 1 battery supplied |
Charger equipment | No charger supplied |
Battery | Rechargeable battery |
Battery category | Device batteries |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | SBTi |
CO₂ emissions | 1,51 kg |
Items per sales unit | 1x |
Scope of delivery | USB cable |
Weight | 240 g |
Product Safety |
Length | 10.80 cm |
Width | 5.20 cm |
Height | 8 cm |
Weight | 312 g |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 5.Gloria Haus und Garten0,5 %
- 8.Festool0,6 %
- 9.Black & Decker0,7 %
- 9.DeWalt0,7 %
- 9.Metabo0,7 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- Black & DeckerNot enough data
- 1.Bosch Home & Garden0 days
- 1.Einhell0 days
- 1.Worx0 days
- 4.Kärcher1 day
Return rate
How often is a product of this brand in the «Tool batteries + Chargers» category returned?
Source: Galaxus- 15.Stihl2,4 %
- 18.Bosch Professional Zubehör2,6 %
- 19.Black & Decker2,8 %
- 20.Festool2,9 %
- 21.Batavia3 %