HAZET Double box-end wrench 630A-1X1.1/8 ∙ Outside 12-point profile ∙ 1 x 1.1⁄8 ″
Delivered between Fri, 22.5. and Wed, 27.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
- Deep offset
- Heads thin-walled
- American dimensions
- Surface: chrome-plated, head polished
- ISO 1085
- Made in Germany
- Output: Outside 12-point profile
- Wrench size: 1 x 1.1/8″
- Dimensions: 350 mm
- Net weight: 0.56 kg.
Wrench type | Box wrench |
Wrench Version | Unique specimen |
Item number | 8500276 |
Manufacturer | HAZET |
Category | Wrenches |
Manufacturer No. | 630A-1X1.1/8 |
Release date | 21.4.2018 |
Colour | Silver |
Exact colour description | Silver |
Material group | Metal |
Material | Chrome vanadium steel |
Surface finish | Chromed, Polished |
Wrench type | Box wrench |
head strength | 14.10 mm |
number of spanners | 1x |
DIN standard | DIN ISO 1085, ISO 1085 |
Country of origin | Germany |
CO₂ emissions | 1,73 kg |
Scope of delivery | 8 ∙ External double hexagon profile ∙ SW 1 x 1.<sup>1<, Double ring spanner 630A-1X1.1, sub>″, sup>⁄<sub>8< |
Items per sales unit | 1x |
Length | 35 cm |
Width | 3.63 cm |
Weight | 565 g |
Product Safety |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 9.Wera0,1 %
- 13.BGS0,2 %
- 13.HAZET0,2 %
- 13.Stahlwille0,2 %
- 16.Kraftwerk0,3 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- HAZETNot enough data
- 1.BGS0 days
- AmfNot enough data
- BahcoNot enough data
- DöngesNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Wrenches» category returned?
Source: Galaxus- 9.Kendo1,1 %
- 9.VAR1,1 %
- 12.HAZET1,2 %
- 13.BGS1,3 %
- 13.KS Tools1,3 %