HAZET Double box-end wrench 630A-5/8X3/4 ∙ Outside 12-point profile ∙ 5⁄8 x 3⁄4 ″
Delivered between Fri, 22.5. and Wed, 27.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
Free shipping starting at 30,–
Product details
Deep offset heads with thin-walled American dimensions. Surface: chrome-plated, head polished. ISO 1085. Made in Germany. Output: outside 12-point profile. Wrench size: 5/8 x 3/4 inches. Dimensions/length: 265 mm. Net weight: 0.25 kg.
Wrench type | Box wrench |
Wrench Version | Unique specimen |
Item number | 8499049 |
Manufacturer | HAZET |
Category | Wrenches |
Manufacturer No. | 630A-5/8X3/4 |
Release date | 21.4.2018 |
Colour | Silver |
Exact colour description | Silver |
Material group | Metal |
Material | Chrome vanadium steel |
Surface finish | Chromed, Polished |
Wrench type | Box wrench |
head strength | 11 mm |
ring height | 29 mm |
number of spanners | 1x |
DIN standard | ISO 1085 |
Country of origin | Germany |
CO₂ emissions | 0,76 kg |
Scope of delivery | 4 ∙ External double hexagon profile ∙ SW 5⁄8 x 3⁄4″ ∙ 15.875000000000000, 8x3, Double ring spanner 630A-5 |
Items per sales unit | 1x |
Length | 26.50 cm |
Width | 2.40 cm |
Height | 2.90 cm |
Weight | 249 g |
Product Safety |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 9.Wera0,1 %
- 13.BGS0,2 %
- 13.HAZET0,2 %
- 13.Stahlwille0,2 %
- 16.Kraftwerk0,3 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- HAZETNot enough data
- 1.BGS0 days
- AmfNot enough data
- BahcoNot enough data
- DöngesNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Wrenches» category returned?
Source: Galaxus- 9.Kendo1,1 %
- 9.VAR1,1 %
- 12.HAZET1,2 %
- 13.BGS1,3 %
- 13.KS Tools1,3 %