MeanWell NTU-1700-224EU - Inverter sine wave 1700 W 24 V protective contact
Delivered between Fri, 5.6. and Tue, 16.6.
9 items ordered
9 items ordered
free shipping
Product details
input voltage | 24 V |
Output voltage | 230 V |
Power output | 1700 W |
Length | 40 cm |
Width | 18.40 cm |
Height | 7 cm |
Item number | 36365974 |
Manufacturer | MeanWell |
Category | Power inverters |
Manufacturer No. | NTU-1700-224EU |
Release date | 16.6.2023 |
input voltage | 24 V |
Output voltage | 230 V |
Power output | 1700 W |
CO₂ emissions | 29,26 kg |
Length | 40 cm |
Width | 18.40 cm |
Height | 7 cm |
Weight | 4630 g |
Product Safety |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Carlo Gavazzi0 %
- 1.Comatec0 %
- 1.MeanWell0 %
- 4.Victron Energy0,9 %
- 5.Growatt1 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- MeanWellNot enough data
- 1.GreenCell0 days
- 1.Nedis0 days
- 1.Technaxx0 days
- 4.APSystems1 day
Return rate
How often is a product of this brand in the «Power inverters» category returned?
Source: Galaxus- 1.Technaxx1,1 %
- 2.MeanWell3 %
- 3.Growatt4,1 %
- 4.GreenCell4,7 %
- 5.Nedis5 %