MeanWell TS-1000-212B Inverter 10
Only 1 piece in stock at supplier
Product details
- True sine wave output with THD < 3% for high-quality power supply
- Comprehensive protection features for safety and longevity
- Adjustable output voltage and frequency for flexible applications
- Peak load function for high inrush currents
- Cooling via integrated fan for reliable operation.
Voltage transformer type | Vehicle voltage transformer |
input voltage | 15 V |
Output voltage | 240 V |
Power output | 1000 W |
Length | 34.50 cm |
Width | 18.40 cm |
Height | 7 cm |
Item number | 8858529 |
Manufacturer | MeanWell |
Category | Power inverters |
Manufacturer No. | TS-1000-212B |
Release date | 6.6.2018 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
input voltage | 15 V |
Output voltage | 240 V |
Power output | 1000 W |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 29,26 kg |
Length | 34.50 cm |
Width | 18.40 cm |
Height | 7 cm |
Weight | 4300 g |
Product Safety |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Carlo Gavazzi0 %
- 1.Comatec0 %
- 1.MeanWell0 %
- 4.Victron Energy0,9 %
- 5.Growatt1 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- MeanWellNot enough data
- 1.GreenCell0 days
- 1.Nedis0 days
- 1.Technaxx0 days
- 4.APSystems1 day
Return rate
How often is a product of this brand in the «Power inverters» category returned?
Source: Galaxus- 1.Technaxx1,1 %
- 2.MeanWell3 %
- 3.Growatt4,1 %
- 4.GreenCell4,7 %
- 5.Nedis5 %