Voltcraft DOV2504F LA Digital-Oszilloskop 250 MHz 4-Kanal 1.25 GSa/s 100 Mpts 1
CAT II, Oscilloscope
Delivered between Sat, 23.5. and Fri, 29.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Specifications of the Voltcraft DOV2504F LA: The DOV2504F LA features a bandwidth of 250 MHz and four analog inputs. The signal recording length is 100 M, and for clear display and evaluation, real-time signal waveform display on the PC is possible. The four inputs CH1 to CH4 and the 16-channel logic analyzer serve as trigger sources. Users can choose between the capture modes of sample, peak, high resolution, average, and segmentation. The vertical sensitivity is adjustable from 200 µV/div to 10 V/div.
Integrated arbitrary function generator: For specific troubleshooting, an arbitrary waveform generator (AWG) with a sampling rate of 160 MSa/s, a vertical resolution of 14 bits, and a maximum frequency of 30 MHz is integrated.