Acer Aspire 16 AI OLED (A16-61M-R0Q9) 16,0" WUXGA, OLED, Ryzen AI R5-340 (50 TOPS), 16GB RAM, 512GB
16", 512 GB, 16 GB, DE, AMD Ryzen AI 5 340Only 3 pieces in stock at supplier
Processor type3
Product details
- High-resolution 16-inch WUXGA OLED display for vibrant image quality
- AMD Ryzen AI R5-340 processor with 50 TOPS computing performance
- 16 GB RAM for smooth multitasking
- Versatile connectivity options, including USB-C and HDMI
- Integrated backlit keyboard for comfortable work in low light.
Memory | 16 GB |
Image resolution | 2048 x 1280 pixels |
SSD capacity | 512 GB |
Operating System Version | Windows 11 Home |
Keyboard layout | Germany |
Item number | 62781920 |
Manufacturer | Acer |
Category | Notebooks |
Manufacturer No. | NX.JP0EG.006 |
Release date | 6.10.2025 |
Colour | Grey |
Exact colour description | Steel gray |
Notebook type | AI laptop |
Model number | A16-61M-R0Q9 |
Processor type | AMD Ryzen AI 5 340 |
Clock frequency | 2 GHz |
Max. turbo clock rate | 4.80 GHz |
Number of processor cores | 6 -Core |
Number of threads | 12 |
Cache | 16 MB |
NPU power | 50 TOPS |
Memory | 16 GB |
Onboard memory | 16 GB |
Max. supported memory | 16 GB |
Memory type | LPDDR5X-RAM |
Graphics hardware | Integrated graphics |
Material group | Metal |
Material | Aluminium |
Graphics chip (GPU) | AMD Radeon |
Display resolution | WUXGA |
Refresh rate | 120 Hz |
Aspect ratio | 16:10 |
Display functions | Integrated camera |
Display size (inches) | 16" |
Screen surface | High gloss |
Display | OLED |
Display technology | OLED |
Disk type | SSD |
Total capacity | 512 GB |
SSD capacity | 512 GB |
Optical drive type | No drive |
Memory card type | microSD |
USB ports | USB-A, USB-C |
Exact USB ports | USB-A 3.2 Gen 1 (2x), USB-C 4 (2x) |
Video connections | HDMI (1x) |
Audio Connections | Jack 3.5mm (1x) |
Data ports | Card reader (1x) |
HDMI version | 2.1 |
Operating system | Windows |
Language | German |
Operating system architecture | 64-bit |
Notebook speaker type | (Stereo loudspeaker) |
Number of speakers | 2x |
Audio channel | Stereo |
Max. Video resolution front camera | 1920 x 1080 pixels |
Wireless transmission | Bluetooth, Wi-Fi |
Bluetooth version | 5.3 |
Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E / 802.11az |
Battery type | Li-ion |
Number of cells | 3 cubicles |
Power capacity | 65 Wh |
Max. battery life | 12.50 h |
Power supply unit strength | 100 W |
USB Type C Power supply | 65 W |
Keyboard layout | Germany |
Input device | Keyboard backlight, Touchpad |
Country of origin | China, Germany |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
CO₂ emissions | 33,51 kg |
Scope of delivery | Power supply |
Height | 1.59 cm |
Depth | 25.01 cm |
Width | 35.49 cm |
Weight | 1.55 kg |
Product Safety |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 6.Lenovo2 %
- 8.Samsung2,1 %
- 9.Acer2,5 %
- 10.ASUS3,4 %
- 11.Erazer4,1 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 6.Lenovo9 days
- 7.Captiva10 days
- 8.Acer12 days
- 8.Erazer12 days
- 10.Dell14 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Notebooks» category returned?
Source: Galaxus- 3.Dell4 %
- 3.Microsoft4 %
- 6.Acer4,8 %
- 6.HP4,8 %
- 8.Gigabyte5,6 %