Acer Iconia Tab A10 (A10-31P-A393) 10,1"" HD, IPS Touch, Allwinner A333, 4GB RAM, 64GB eMMC, Android 15 (
WLAN only, 10.10", 64 GB, Black
Energy Label F
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
  • HD IPS touchscreen for vibrant colors and clear images
  • 4 GB RAM for smooth multitasking
  • 64 GB eMMC storage for extensive data storage.
Key specifications
Colour
Black
Operating system
Android
Operating System Version
Android 15
Max. picture resolution
1280 x 800 pixels
Working memory
4 GB
USB connector type
USB-C
General information
Item number
Manufacturer
Acer
Category
Tablets
Manufacturer No.
NT.LJJEG.002
Release date
Tablet properties
Colour
Black
Exact colour description
Target group
Children
Operation
Touch screen
Touch
Multi-touch
Tablet equipment
BluetoothIntegrated loudspeakersIntegrated microphone
Number of speakers
2x
Sensors
AccelerometerAmbient light sensor
Operating system
Android
Operating System Version
Android 15
Display properties
Display size (inches)
10.10"
Display
LCD
Display technology
LED
Panel
IPS
Panel technology
IPS
Max. picture resolution
1280 x 800 pixels
Connectivity
Connectivity
3.5 mm jackBluetoothUSBWLAN
Wi-Fi standard
Wi-Fi 6 / 802.11ax
Bluetooth version
5.4
Mobile networks
Mobile phone standard
WLAN only
Processor
Number of processor cores
5 -Core
Clock frequency
1.80 GHz
Camera properties
Camera resolution
8 Mpx
Front camera resolution
5 Mpx
Data storage properties
Working memory
4 GB
Storage capacity
64 GB
Disk type
eMMC
Memory card type
microSD
Tablet features
Localisation technology
GPS
Interface
USB connector type
USB-C
Additional connection
Headphone jack 3.5mm
Battery properties
Battery type
Li-ion
Capacity
5000 mAh
Battery life
10 h
Origin
Country of origin
China
Sustainability
Manufacturer commitment
RE100SBTi
Scope of delivery
Scope of delivery
10W USB-C adapter