Alfa Network AOA-868-5ACM - 868 MHz 5 dBi Omnidirectional Outdoor Antenna
Lora
Delivered Tue, 19.5.
10 pieces in stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
AOA-868-5ACM - 868 MHz 5 dBi Omnidirectional Outdoor Antenna
This antenna covers the LoRa/HaLow/Sigfox frequency of 868 MHz.
  • Frequency range: 863-870 MHz
  • Gain: 5 dBi
  • VSWR: ≤ 2.0
  • Radiation pattern: Omni
  • Impedance: 50 Ω
  • Connector: N male
  • Dimensions: ⌀22 x 180 mm
  • Weight: 81.5 g
  • Temperature: -40°C to 85°C
  • Humidity: 95% @ 25°C.
Key specifications
Antenna connection
N-Type
Application range
Outdoor
Operating temperature
-40 - 85 °C
General information
Item number
Manufacturer
Alfa Network
Category
Network antenna
Manufacturer No.
AOA-868-5ACM
Release date
Sales rank in Category Network antenna
1 of 1614
Antenna properties
antenna reception
Lora
Antenna gain
5 dBi
Antenna connection
N-Type
Application range
Outdoor
Operating conditions
Operating temperature
-40 - 85 °C