Noctua NF-A12X25 PWM chromax.black.swap
120 mm, 1xPrice in EUR including VAT
Delivered Mon, 18.5.
7 pieces in stock
7 pieces in stock
free shipping
Colour2
Product details
Fan dimension | 120 mm |
Max. noise level | 22.60 dB |
Airflow | 102.10 m³/h |
LED lighting | without LED |
power connector | 4-pin PWM |
input voltage | 12 V |
Items per sales unit | 1x |
Item number | 16827137 |
Manufacturer | Noctua |
Category | PC fans |
Manufacturer No. | NF-A12x25 PWM CH.BK.S |
Release date | 4.11.2021 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Fan dimension | 120 mm |
PC fan type | PWM fan |
Max. Speed | 2000 RPM |
Max. noise level | 22.60 dB |
Airflow | 102.10 m³/h |
Static pressure | 0.82 mmH20 |
LED lighting | without LED |
Fan bearing type | SSO2 |
power connector | 4-pin PWM |
Power consumption (active) | 1.68 W |
input voltage | 12 V |
Cable length | 0.31 m |
Electric current | 0.14 A |
Items per sales unit | 1x |
Scope of delivery | 4x mounting screws, 4x NA-AVP7 chromax.black anti-vibration pads |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 41,08 kg |
Length | 120 mm |
Width | 120 mm |
Height | 25 mm |
Weight | 300 g |
Product Safety |
Length | 21.10 cm |
Width | 19 cm |
Height | 4.20 cm |
Weight | 358 g |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 4.Cooler Master0,2 %
- 4.Fractal0,2 %
- 4.Noctua0,2 %
- 4.Noiseblocker0,2 %
- 4.RS PRO0,2 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 1.Intertech0 days
- 1.Lian-Li0 days
- 1.Noctua0 days
- 1.NZXT0 days
- 1.Phanteks0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «PC fans» category returned?
Source: Galaxus- 7.Intertech3,4 %
- 8.Alphacool3,5 %
- 9.Noctua3,8 %
- 10.StarTech3,9 %
- 11.Arctic4,3 %