Origin Storage OM16G43200SO2RX8NE12
1 x 16GB, 3200 MHz, DDR4-RAM, SO-DIMMPrice in EUR including VAT
Delivered between Tue, 19.5. and Fri, 22.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
OM16G43200SO2RX8NE12.
Memory configuration | 1 x 16GB |
Memory type | DDR4-RAM |
Storage clock frequency | 3200 MHz |
CAS latency | 22 |
Voltage | 1.20 V |
Item number | 19917665 |
Manufacturer | Origin Storage |
Category | RAM |
Manufacturer No. | OM16G43200SO2RX8NE12 |
Release date | 9.12.2022 |
Colour | Turquoise |
Exact colour description | Turquoise |
Hardware application range | Notebook |
Memory type | DDR4-RAM |
Memory chip | DDR4-3200 |
Memory form factor | SO-DIMM |
Number of pins | 260x |
RAM buffer | Unbuffered |
CAS latency | 22 |
Voltage | 1.20 V |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 62,4 kg |
Height | 31.25 mm |
Product Safety |
Length | 8.80 cm |
Width | 4.80 cm |
Height | 0.60 cm |
Weight | 12 g |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 10.Samsung0,5 %
- 11.Kingston0,6 %
- 11.Origin Storage0,6 %
- 13.Crucial0,7 %
- 13.Teamgroup0,7 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- Origin StorageNot enough data
- 1.2-Power0 days
- 1.Dell0 days
- 1.Mushkin0 days
- 1.OWC0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «RAM» category returned?
Source: Galaxus- 16.Team Group6,5 %
- 17.Adata6,6 %
- 18.Origin Storage7 %
- 19.2-Power7,8 %