Xilence XPF120G.ARGB.PWM
120 mm, 1xMore than 10 pieces in stock at supplier
Product details
The ideal addition for any gaming PC. This outstanding 120 mm fan promises impressive performance as well as stunning ARGB lighting with low noise levels. The XPF120G ARGB PWM fan features an integrated PWM function that allows for precise control of fan speed to ensure optimal cooling performance. Even during demanding gaming sessions, this fan guarantees good and quiet airflow. A standout feature of this fan is its ARGB lighting. The vibrant light effects extend beyond the fan hub, creating a mesmerizing play of colors. The lighting can be customized to make the PC shine in a variety of colors. The fan can be mounted both in the case and on a radiator or CPU cooler.
Fan dimension | 120 mm |
Max. noise level | 29.30 dB |
Airflow | 66 m³/h |
LED lighting | ARGB |
power connector | 3-pin, 4-pin PWM |
input voltage | 12 V |
Items per sales unit | 1x |
Item number | 42404942 |
Manufacturer | Xilence |
Category | PC fans |
Manufacturer No. | XPF120G.ARGB.PWM |
Release date | 24.1.2024 |
External links |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Fan dimension | 120 mm |
PC fan type | PWM fan, RGB Fan |
Max. Speed | 1800 RPM |
Max. noise level | 29.30 dB |
Airflow | 66 m³/h |
LED lighting | ARGB |
input voltage | 12 V |
Items per sales unit | 1x |
Scope of delivery | XPF120G.ARGB.PWM fan |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 19,28 kg |
Length | 120 mm |
Width | 120 mm |
Height | 25 mm |
Weight | 168 g |
Product Safety |
Length | 15.50 cm |
Width | 3.60 cm |
Height | 15 cm |
Weight | 168 g |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Papst0 %
- 1.Sunon0 %
- 1.Xilence0 %
- 4.ASUS0,2 %
- 4.be quiet!0,2 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- XilenceNot enough data
- 1.Arctic0 days
- 1.be quiet!0 days
- 1.Corsair0 days
- 1.Deepcool0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «PC fans» category returned?
Source: Galaxus- 1.Tru Components0 %
- 2.Sunon1,1 %
- 3.Xilence2,2 %
- 4.RS PRO2,3 %
- 5.Silverstone2,7 %