Bresser Optics Mirror telescope Messier MC-127/1900 OTA tube catadioptric, magnification 18 to 254
Delivered between Sat, 30.5. and Sat, 6.6.
6 pieces in stock at supplier
free shipping
Magnification2
Product details
Bresser Telescope Messier MC-127/1900
Maximum magnification: 250x
Diameter of the secondary mirror: 35 mm
Aperture diameter: 127 mm
Focal length: 1900 mm
Included in the package:
1 telescope
1 red dot sight
1 astronomy software "Stellarium"
1 rotating star chart
1 eyepiece with connection
1 diagonal 1.25".
Key specifications
Telescope type
Reflector telescope
Telescope application range
Moon & Planets
Magnification
254x
Focal length
1900 mm
Aperture size
127 mm
General information
Item number
Manufacturer
Bresser
Category
Telescopes
Manufacturer No.
Release date
Colour
Colour
White
Exact colour description
White/Black
Material
Material group
MetalPlastic
Material
AluminiumPlasticStainless steel
Target group
Level
Advanced
Telescope properties
Telescope type
Reflector telescope
Telescope application range
Moon & Planets
Telescope design
Catadioptric
Magnification
254x
Focal length
1900 mm
Telescope aperture
114 - 130 mm