E-Ast Er1040-13
Delivered between Fri, 22.5. and Wed, 27.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
- Maximum pulling force of 29 kg for heavy roller shutters
- Rated voltage of 230 V for reliable operation
- Output speed of 14 rpm for smooth movements
- Easy installation with included instructions and tools
- Screw connection for secure electrical connections.
rated current | 0.61 A |
Rated voltage | 230 V |
Item number | 8804733 |
Manufacturer | E-Ast |
Category | Electric motors |
Manufacturer No. | ER1040-13 |
Release date | 27.5.2018 |
rated current | 0.61 A |
Rated voltage | 230 V |
voltage type | AC |
Protection type (IP code) | IP44 |
Power | 0.12 kW |
Max. Speed | 14 RPM |
moment of force | 13 Nm |