E-Ast ER1060-30 tubular motor 60 mm 68 k
Delivered between Sat, 23.5. and Fri, 29.5.
free shipping
rated current4
Product details
- Quiet operation for a pleasant experience
- Easy installation thanks to the included installation manual
- Sturdy construction for a long lifespan
- Suitable for manual control without a smart home hub.
Electric motor type | Roller shutter motor |
rated current | 0.92 A |
Rated voltage | 230 V |
Item number | 8803617 |
Manufacturer | E-Ast |
Category | Electric motors |
Manufacturer No. | ER1060-30 |
Release date | 27.5.2018 |
rated current | 0.92 A |
Rated voltage | 230 V |
voltage type | AC |
Protection type (IP code) | IP44 |
Power | 0.19 kW |
Max. Speed | 15 RPM |
moment of force | 30 Nm |