Eaton Ground fault circuit interrupter PXF-40/2/03-A
Delivered between Fri, 22.5. and Thu, 28.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Number of poles: 2
Rated current: 40 A
Tripping sensitivity: 300 mA
AC rated voltage: 230 V
Mounting type: DIN rail mounting
Range: PXF
Series: PXF-A
The PXF-A series is a 2-pole residual current device that is conditionally short-circuit proof up to 250 A and is sensitive to pulse current, Type A. It features a contour and mounting compatibility with other devices in the P series. The double comfort terminal lift/jaw is located at the top and bottom, allowing for a free choice of mounting arrangement. There is also free terminal space despite mounted terminals. This device protects against special, unfiltered forms of DC fault currents and provides true contact position indication. Tripping indication is available via a signal contact, and an auxiliary switch can be retrofitted.
Key specifications
Circuit breaker type
Fault current circuit breaker
Mounting type
Top-hat rail
number of poles
2
Length
70.50 mm
Width
35 mm
General information
Item number
Manufacturer
Eaton
Category
Residual-current device
Manufacturer No.
PXF-40/2/03-A
Release date
Circuit Breaker Features
Circuit breaker type
Fault current circuit breaker
Mounting type
Top-hat rail
number of poles
2
Tripping characteristic
A
Rated current
40 A
Rated current
0.3 A