Eaton SPCT2-335-3+NPE 167622 Overspa
Delivered between Wed, 20.5. and Thu, 21.5.
Only 4 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Eaton Surge Protector SPCT2-335-3+NPE
Manufacturer: Eaton
Designation: Surge protector 3p, 335V AC, 20kA
Type: SPCT2-335-3+NPE
DC Network Type: no
IT Network Type: yes
TN Network Type: yes
TN-C Network Type: no
TN-C-S Network Type: yes
TN-S Network Type: yes
TT Network Type: yes
Other Network Types: yes
Number of Conductors (excluding ground): 3
Nominal Surge Current (8/20): 20 kA
Maximum Surge Current (8/20): 40 kA
Nominal Voltage AC: 335 V
Nominal Voltage DC: 0 V
Maximum Continuous Voltage AC: 335 V
Maximum Continuous Voltage DC: 0 V
Maximum PV Voltage: 0 V
Protection Level: 1.6 kV
Protection Level L-N: 0 kV
Protection Level N-PE: 0 kV
Max. Overcurrent Protection Device for Wiring (Fuse): 0 A
Max. Overcurrent Protection Device for V-Wiring (Fuse): 125 A
Short-Circuit Strength (Isccr): 0 kA
Integrated Short-Circuit Protection: no
Integrated Selective Short-Circuit Protection for gG Fuse: 0 A
Integrated Pre-Fuse: no
Leakage Current-Free: no
Mounting Type: TH35 Rail
Size: 4 TE
Max. Conductor Cross-Section Solid (Single/Multi-Wire): 25 mm²
Max. Conductor Cross-Section Flexible (Fine-Wire): 35 mm²