HAZET Double box-end wrench 630A-19/32X11/16 ∙ Outside 12-point profile ∙ 19⁄32 x 11⁄16 ″
11/16", 19/32"More than 10 pieces in stock at supplier
Size2
Product details
Deep offset. Heads are thin-walled. American dimensions. Surface: chrome-plated, head polished. ISO 1085. Made in Germany. Output: outside 12-point profile. Wrench size: 19/32 x 11/16 inches. Dimensions: 255 mm. Net weight: 0.22 kg. HAZET wrench – high precision tightening and loosening of screw connections. Long service life due to high-quality chrome vanadium steel, compacted material structure from drop forging, and careful heat treatment. Correct hardness and dimensional stability ensure wear resistance and high load capacity. Shape, dimensions, and surface design are perfectly coordinated, guaranteeing functional handling and meeting ergonomic requirements. Slim construction through optimum material composition provides sufficient freedom of movement even with hard-to-reach screw connections. HAZET torque values are considerably higher than the DIN ISO requirements for all wrench sizes, with DIN being the minimum requirement. Slim open-end and box-end head shape does not reduce the wrench's loading capacity, although this is well below the maximum permissible limit value according to DIN ISO.
Wrench type | Box wrench |
Wrench Version | Unique specimen |
Width across flats | 11/16", 19/32" |
Item number | 8499725 |
Manufacturer | HAZET |
Category | Wrenches |
Manufacturer No. | 630A-19/32X11/16 |
Release date | 21.4.2018 |
Colour | Silver |
Exact colour description | Chrome-plated |
Material group | Metal |
Material | Chrome vanadium steel |
Surface finish | Chromed, Polished |
Wrench type | Box wrench |
head strength | 10.80 mm |
number of spanners | 1x |
DIN standard | ISO 1085 |
Country of origin | Germany |
CO₂ emissions | 0,68 kg |
Scope of delivery | 16 ∙ External double hexagonal profile ∙ 19⁄32 x 11⁄16 ″, 32X11, Double ring spanner 630A-19 |
Length | 25.50 cm |
Weight | 224 g |
Product Safety |
Length | 26.90 cm |
Width | 9.20 cm |
Height | 3.80 cm |
Weight | 214 g |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 9.Wera0,1 %
- 13.BGS0,2 %
- 13.HAZET0,2 %
- 13.Stahlwille0,2 %
- 16.Kraftwerk0,3 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- HAZETNot enough data
- 1.BGS0 days
- AmfNot enough data
- BahcoNot enough data
- DöngesNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Wrenches» category returned?
Source: Galaxus- 9.Kendo1,1 %
- 9.VAR1,1 %
- 12.HAZET1,2 %
- 13.BGS1,3 %
- 13.KS Tools1,3 %