Schneider Electric Electric ABL8RPS24050 hatch pie
Delivered between Fri, 22.5. and Thu, 28.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
The switched power supplies of the Modicon ABL8 Universal series are ideally suited for most industrial applications and are specifically designed for DC power supply in automation applications. The ABL8 product family stands out for its compact and robust design and includes power supplies with an output voltage of 24V DC. This 1-/2-phase power supply has a rated power of 120W, an input voltage of 100-500V AC, and an output voltage of 24V DC/5A. The output voltage is adjustable from 24-28.8V DC. Additionally, this power supply features an overload capability of an extra 50% power through a boost function. The behavior in case of a short circuit can be set to either manual or automatic reset. Furthermore, this device is equipped with a diagnostic relay for undervoltage indication and 2 LEDs for status indication. The metal housing is mounted by snapping onto a DIN rail and includes a release lever. Due to the variety of existing product standards and certifications, it is suitable for international use. Thanks to the Green Premium environmental label, you can obtain detailed information about material contents, environmental impacts, and circular economy, which support your sustainability goals.
Key specifications
Nominal current
5 A
Nominal voltage
500 V
Protection type (IP code)
IP20
General information
Item number
Manufacturer
Schneider Electric
Category
Mobile power distributors
Manufacturer No.
ABL8RPS24050
Release date
External links
Mobile power distributor features
Nominal current
5 A
Nominal voltage
500 V
mounting type
Fastening rail
Power
120 W
Input voltage
100 - 120 V
output voltage
24V