Schneider Electric Motor switch TeSys 230Vac AC3 LC3D18AP7
Delivered between Wed, 27.5. and Tue, 2.6.
Only 2 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Pre-assembled TeSys D star-delta starter for motor applications up to 18.5 kW at 400 V. Starter for panel mounting, open version, consisting of three contactors with 230 V 50/60 Hz AC coils, one built-in auxiliary contact at the star, and a time-delayed auxiliary switch block. Equipped with pre-wired star-delta power connections and mechanical interlocking. The maximum operating rate is 30 starts per hour and the maximum starting time is 30 seconds. Protection is strongly recommended when a thermal overload relay is added (to be ordered separately).
Motor control type | Motor starter |
Country of origin | France |
Item number | 9717543 |
Manufacturer | Schneider Electric |
Category | Motor controllers |
Manufacturer No. | LC3D18AP7 |
Release date | 24.9.2018 |
rated current | 18 A |
Rated voltage | 230 V |