TE Sensors LIMIT SWITCH XCMD2502L1
Delivered between Sat, 6.6. and Thu, 18.6.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Actuator type: Plunger
Contact number and position: 2-pole
Contact configuration: Normally open/normally closed contact
Protection class: IP66, IP67, IP68
Current max: 1.5 A
Housing material: Zinc alloy
AC voltage max: 240V
DC voltage max: 250V
Series: OsiSense XC
Contact type: Slow action
Connection type: Wire connection
Length: 50mm
Width: 30mm
Operating temperature max: +70°C