ABB E217-16-01B E217-16-01Light push-button white
Delivered between Mon, 15.6. and Sat, 27.6.
free shipping
Colour3
Product details
ABB Stotz S&J Illuminated Push Button E217-16-01B
Manufacturer: ABB Stotz S&J
Description: Illuminated push button white
Type: E217-16-01B
Number of contacts as normally open: 1
Switching current: 16 A
Switching voltage: 250 V
Voltage type: AC
With signal lamp: yes
Color of the dome: white
Light source: LED
Lamp base: other
Max. lamp power: 1.1 W
Lamp voltage: 230..250 V
Color of the button: white
Width in pitch units: 0.5
Installation depth: 75 mm
Protection class (IP): IP20
The push buttons with LED are equipped with one contact (normally open or normally closed). The various colors of the LED lights are based on DIN60204-1 (Color coding of control elements and their significance). The module width is always 9 mm (0.5 TE). The push buttons with LED are excellent for signaling or providing feedback on the operating status of the connected consumers.
Key specifications
Colour
White
Switch + button type
Push-button switch
Width
9 mm
General information
Item number
Manufacturer
ABB
Category
Buttons + Switches
Manufacturer No.
2CCA703250R0001
Release date
Colour
White
Exact colour description
Material
Material group
Plastic
Switch + push-button Features
Switch + button type
Push-button switch
Operating mode
Key
Number of actuation levels
1x
Mounting type
Engagement
LED lighting
Number of poles
1x
Nominal voltage
250 V
Nominal current
16 A
Max. Switching capacity
1.10 W
Protection type (IP code)
IP20
Switch + push-button Additional function
Lighting
Origin
Country of origin
Switzerland
Sustainability
Manufacturer commitment
SBTi
Voluntary climate contribution
CO₂ emissions
95,84 kg
Climate contribution
Smart home features
Smart home
Not compatible
Scope of delivery
Items per sales unit
1 pcs.
Scope of delivery
E217-16-01B Illuminated push-button white 16A 1NC 250VAC with LED 115-250VAC 2CCA703250R0001