INIU INIUPB10POCKETPROSBK Powerbank
10000 mAh, 45 W1 item ordered
Product details
Give your smartphone the power it deserves with this ultra-compact 10,000mAh battery. Thanks to the 45W fast charging, you can power your devices in record time. Easy to carry, with an integrated USB-C cable and a handy LED display, it accompanies you everywhere with elegance and power. You'll never run out of battery on the go again. Features and product highlights: Charge your smartphone to 70% in just 25 minutes with 45 watts of power. Fits in any pocket for ultra-convenient transport. Includes a clever USB-C cable that also serves as a shoulder strap. Allows you to see the remaining battery with its bright LEDs.
Additional properties | LED battery status indicator |
USB ports | 1 x USB-C |
Capacity | 10000 mAh |
Item number | 57834871 |
Manufacturer | INIU |
Category | Powerbanks |
Manufacturer No. | INIUPB10POCKETPROSBK |
Release date | 16.4.2025 |
External links |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Material group | Plastic |
Material | Plastic |
Powerbank type | Powerbank |
USB ports | 1 x USB-C |
Nominal power | 45 W |
Capacity | 10000 mAh |
CO₂ emissions | 1,45 kg |
Length | 70 mm |
Width | 10 mm |
Height | 100 mm |
Length | 19.70 cm |
Width | 11.70 cm |
Height | 3.50 cm |
Weight | 219 g |
30-day right of return
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 11.Awei0,8 %
- 11.GreenCell0,8 %
- 11.INIU0,8 %
- 14.Lenovo0,9 %
- 14.OtterBox0,9 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 1.Goobay0 days
- 1.Hama0 days
- 1.INIU0 days
- 1.Intenso0 days
- 1.Joyroom0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Powerbanks» category returned?
Source: Galaxus- 31.Samsung1,8 %
- 37.ProMate1,9 %
- 38.INIU2 %
- 39.TP-Link2,1 %
- 40.Goobay2,2 %